Zawód – rzeczoznawca majątkowy

Niejedna szanująca się agencja nieruchomości we Wrocławiu stale korzysta z usług profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego – zarówno przy obsłudze klientów indywidualnych jak również banków, firm oraz instytucji prywatnych i publicznych. Kim tak naprawdę jest osoba zajmująca się fachową wyceną gruntów i nieruchomości? Jakie są realia tego zawodu i szanse rozwoju dla całej branży?

Agencja nieruchomości (Wrocław) działająca na lokalnym i krajowym rynku potrzebuje dla kompleksowej obsługi swoich klientów wiedzy i umiejętności rzeczoznawcy majątkowego. Praktykę zawodową osób przygotowujących wyceny określają odpowiednie ustawy, zaś uprawnienia udziela Ministerstwo Infrastruktury. Droga do uzyskania pozwolenia jest w Polsce długa i stosunkowo droga. Koszt uzyskania odpowiedniego wykształcenia waha się od 2,5 tys. do 4,5 tys. zł (studia podyplomowe). Poza tym kandydat na rzeczoznawcę będzie musiał również zapłacić za praktykę – od 5 do 7 tyś zł. Agencja nieruchomości (Wrocław) która zechciałaby skorzystać z usług profesjonalisty ma do dyspozycji sporą ich ilość. W kraju bowiem funkcjonuje ponad 4 tyś osób o odpowiednim wykształceniu i uprawnieniach. Stąd pytanie: czy warto zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Zawód ten charakteryzuje wyjątkowy prestiż, jeden z największych wśród profesji nieruchomościowych. Jest również zawodem zaufania publicznego – jego przedstawicieli obowiązuje wysoka odpowiedzialność, obowiązek stałego rozwoju oraz określona etyka zawodowa (np. zakaz wyceny nieruchomości własnej bądź bliskich). Z kwalifikacji dobrego rzeczoznawcy z pewnością skorzysta agencja nieruchomości (Wrocław) a „wolny” charakter zawodu pozwala na indywidualne kierowanie ścieżki kariery. Czy perspektywom rozwoju i zatrudnienia towarzyszą również odpowiednie warunki finansowe? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Co prawda doświadczeni, renomowani rzeczoznawcy mogą zarobić nawet ponad 20 tyś zł miesięcznie, jednak osoby dopiero rozpoczynające swoją karierę w branży będą musiały zadowolić się odpowiednio niższymi zarobkami (mediana – 7 tyś.).

Z jakich usług rzeczoznawcy skorzystać może agencja nieruchomości (Wrocław)? Przede wszystkim z operatu szacunkowego – indywidualnej analizy wartości wycenianego gruntu bądź nieruchomości na podstawie jej stanu technicznego, położenia czy wyposażenia. Tylko osoba z „licencją” ministerstwa ma uprawnienia do wykonywania tego typu działań. Podobnie jak agencja nieruchomości (Wrocław) rzeczoznawca może opierać się w swojej wycenie na informacjach zawartych m.in. w księgach wieczystych, wypisie z ewidencji gruntów czy akcie notarialnym.

Przyszłość zawodu ściśle związana jest z rozwojem branży budowlanej i rynku nieruchomości. Faktem jest jednak, że coraz więcej osób – także klientów indywidualnych – korzysta z usług profesjonalnych rzeczoznawców majątkowych.