Zawód pośrednik – czy na tym można zarobić?

Obecnie w Polsce działa ponad 10 tyś. zawodowych brokerów. Wielu debiutujących pośredników branża skusiła atrakcyjnymi zarobkami. Czy jednak prowizje od transakcji rzeczywiście rekompensują trud długoletniej edukacji (dyplom wyższej szkoły i studiów podyplomowych) i uzyskania zawodowej licencji? Czy agencja nieruchomości to dobry pracodawca?

Według profesjonalnych brokerów samo posiadanie odpowiednich uprawnień i wysokich kwalifikacji nie zapewnia dobrych zarobków – liczy się również osobowość brokera i niekiedy zwykłe szczęście. Według optymistycznych rachunków sprawny pośrednik może zarobić miesięcznie nawet 15 tyś. zł. O ile pracodawcą jest znana agencja nieruchomości , a broker zupełnie oddaje się swojej pracy. Bowiem zawód ten nie należy do najłatwiejszych – wymaga dyscypliny, doskonałej organizacji i umiejętności pracy z ludźmi, zrozumienia ich potrzeb i dopasowania oferty.

Agencja nieruchomości  to również idealne miejsce do doskonalenia swoich zawodowych umiejętności. Profesjonalne biuro pośrednictwa stale współpracuje z kancelarią prawną i biurem notarialnym. Brokerzy uczestniczą w szkoleniach z zakresu uregulowań prawnych, budownictwa, rozwiązań architektonicznych czy nowości na rynku materiałów budowlanych. Wszystko po to, by jak najrzetelniej przedstawić klientowi dom lub mieszkanie.

Dlatego też agencja nieruchomości  zrzesza ludzi, dla których praca pod presją czasu nie stanowi problemu. Brokerzy sami decydują o wysokości swoich zarobków, im więcej ukończonych transakcji, tym więcej prowizji. Część marży przejmuje jednak agencja nieruchomości  w zamian za stałą miesięczną stawkę dla swoich pracowników – mimo to przy dobrej koniunkturze zarobki brokera z dużego biura są bardzo atrakcyjne.

Co jednak gdy popyt na nieruchomości spada? Otóż rynek pośrednictwa zależny jest od kondycji sektora mieszkaniowego. Niektóre agencje pośrednictwa (szczególnie te małe o ograniczonych możliwościach marketingowych) musiały zawiesić swoją działalność z powodu zawirowań na rynkach finansowych. Ostrzejsza polityka kredytowa banków i rosnące ceny mieszkań w dużym stopniu ograniczają ilość zawieranych transakcji, a to zaś zmusza agencję nieruchomości  do obniżania wysokości prowizji. Już dziś wielu brokerów narzeka na dekoniunkturę i jej bolesne finansowe skutki. Również coraz więcej klientów decyduje się samemu, bez pomocy pośrednika, wyszukać na rynku odpowiedniej nieruchomości. A to zmusza brokerów do nie lada wysiłku.

Bowiem już dziś muszą być oni psychologiem, prawnikiem i marketingowcem w jednym. Agencja nieruchomości, zawód pośrednika, potrzeby klientów – to wszystko wymaga ciągłego rozwoju, stałego samodoskonalenia. Za cenę do 1,5 do 3 procent prowizji.

Dodaj komentarz