Wrocławskie biura nieruchomości

Biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – tak brzmi pełna nazwa działalności biur nieruchomości. Biura zatrudniają agentów bądź też doradców ds. nieruchomości, których zadaniem jest wiązanie stron transakcji związanych z nieruchomościami, a więc: najmu, wynajmu, kupna, sprzedaży. Często biura oferują również usługi związane z zarządzaniem nieruchomościami, które polegają nie tylko na administrowaniu, ale również na regularnym przeglądzie technicznym, konserwacji nieruchomości i tym podobnych.

We Wrocławiu jest ok. 144 biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami (dane pochodzą z portalu www.szybko.pl). To dość duża konkurencja, nawet w tak dużym mieście, jakim jest Wrocław. Obecnie we Wrocławiu mieszka 631 377 mieszkańców, a to daje nam średnio jedno biuro przypadające na 4 385 mieszkańców.

Czy w ogóle warto korzystać z usług biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami? Na pierwszy rzut oka przychodzi nam tu oszczędność czasu, za którą trzeba zapłacić. Okazuje się, że niekoniecznie.

Fakt oszczędności czasu jest bezsporny, osoba profesjonalnie zajmująca się nieruchomościami, jest z pewnością lepiej przygotowana w tym zakresie, niż przeciętny Kowalski chcący wynająć czy sprzedać swoją nieruchomość. Doradca, czy też agent ds. nieruchomości, dzięki swojej specjalistycznej wiedzy, jest w stanie pomóc nam korzystnie sformułować umowę tak, aby chroniła ona nasze interesy. Nasze, czyli sprzedającego lub wynajmującego. Pomoże nam również uniknąć klauzul abuzywnych, czyli niedozwolonych w umowach. Automatycznie odpadają nam koszty związane z pomocą prawną.

Dobry doradca ds. nieruchomości profesjonalnie przygotuje naszą nieruchomość do sprzedaży i przeprowadzi tzw. home staging. Profesjonalne biura nieruchomości oferują taką usługę za dodatkową opłatą dla osób, które nie decydują się na sprzedaż lub wynajem nieruchomości poprzez pośredników. Jeśli jednak zdecydujemy się na usługi biura, usługę home staging będziemy mieli w cenie, co również znacząco obniża koszty, jakie ponosimy w związku z transakcją. Home staging to przeprowadzenie zabiegów marketingowych, mających na celu poprawienie wyglądu nieruchomości tak, aby stała się ona atrakcyjniejsza dla potencjalnego klienta. Ważne jest pierwsze wrażenie, o czym sprzedający czy wynajmujący na własną rękę często zapomina.

Pomoc przy transakcji biura nieruchomości może okazać się nieoceniona w przypadku, kiedy jesteśmy bardzo zajęci pracą zawodową lub po prostu nieruchomość, która jest przedmiotem transakcji, jest oddalona od miejsca naszego przebywania i po prostu nie opłaca nam się jeździć na prezentacje. Pracownicy biur nieruchomości to z reguły bardzo wyszkoleni ludzie w zakresie PR i marketingu, co oznacza, że doskonale poradzą sobie z prezentacją nieruchomości.

W kwestii ceny nieruchomości, biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomościami przychodzi nam z pomocą, bowiem w biurach nieruchomości pracują również rzeczoznawcy majątkowi.

Przy tego typu transakcjach warto jest mieć zgromadzone wszystkie dokumenty (oczywiście, trzeba wiedzieć jakie), dlatego powierzenie transakcji jednej profesjonalnej osobie wydaje się być bardzo dobrym pomysłem.

Zatem, przy coraz bardziej rosnącej liczbie transakcji na rynku nieruchomości we Wrocławiu (tylko firma WGN Nieruchomości Sp. z o.o. przeprowadziła ich w 2014 roku 5300 transakcji na łączną kwotę 1,3 mld zł) widać wzrost zapotrzebowania na usługi pośredników i doradców nieruchomości. Przewidywana hossa na rynku nieruchomości sprawi, że obrót nieruchomościami będzie wręcz kwitnącym biznesem. Z uwagi jednak na dużą ilość wrocławskich biur, utrzymają się tylko najlepsze.

Katarzyna Surma