Jak kupować – samemu czy z pośrednikiem?

To od nas zależy jak zapamiętamy doświadczenie sprzedaży bądź kupna nieruchomości. To my również zdecydujemy, czy cały trud przeprowadzania transakcji podejmiemy sami, czy też zrobi to za nas agencja nieruchomości. Odpowiedzmy więc na pytanie: jak kupować – samemu czy z pośrednikiem?

Zanim to zrobimy – doprecyzujmy. Wiele bowiem zależy od stanu naszych finansów. Podstawową różnicą (nie mówmy jeszcze o wadach i zaletach) między samodzielnymi poszukiwaniami a współpracą z brokerem są koszty. W pierwszym przypadku proces zakupu przypłacić możemy stratą czasu, a niekiedy i nerwów. W sytuacji drugiej agencja nieruchomości za swoją pomoc pobierze od nas prowizję od zakończonej transakcji. To nie wszystko: w obu przypadkach możemy paść ofiarą oszustwa. W obu z własnej winy. Dlaczego?

Dla wielu klientów agencja nieruchomości jest jedynym wyjściem – albo nie mają wystarczającego doświadczenia i znajomości rynku mieszkaniowego, albo chcą zaoszczędzić na czasie. W takim wypadku nie poniosą konsekwencji własnego braku rozeznania – zadanie kupna polecą profesjonaliście, komuś kto z pewnością nie da się oszukać. Ale. Wybierając pośrednika sami możemy paść ofiarą nieuczciwych praktyk. Stąd tak ważne przygotowanie do kontaktu z brokerem. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na to, bez czego agencja nieruchomości  w ogóle nie mogłaby legalnie funkcjonować – licencję zawodową pośrednika, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz ewentualnie uzyskane certyfikaty i poświadczenie zrzeszenia w stowarzyszeniach branżowych.

W dobie powszechnego dostępu do Internetu poszukiwanie nieruchomości staje się łatwiejsze. Wystarczy wejść na jedną z wielu dostępnych wyszukiwarek i wpisać interesujące nas kryteria. Szybko, tanio i wygodnie. Po co nam więc agencja nieruchomości ? Otóż broker sprawdzi stan prawny wybranego mieszkania lub domu, skompletuje potrzebne materiały, a nawet pomoże w uzyskaniu kredytu. Oczywiście możemy to zrobić sami, tylko czy starczy nam czasu i cierpliwości?

Jeśli już wiemy, że nie, to warto zwrócić się z ofertą do brokera. Pamiętajmy, wszelkie należności reguluje podpisana przez obie strony (klienta i pośrednika) umowa. To w niej ustalmy wysokość prowizji (od 1 do 3% wartości nieruchomości) i termin zakończenia transakcji.

Jak więc brzmi odpowiedź? Agencja nieruchomości  czy samodzielne poszukiwania? Jeśli zależy ci na profesjonalizmie – wybierz profesjonalistów. Pamiętaj, tu idzie o twoje pieniądze, a nieraz dobytek całego życia. Sukces możesz osiągnąć zarówno samemu, jak i przy współpracy z agencją. A kluczem do niego jest odpowiednie przygotowanie i wiara w to, że wymarzony lokal może stać się twój na własność.

Dodaj komentarz