Dziś profesjonalna agencja nieruchomości zajmuje się już prawie wszystkim – mieszkaniami, domami, luksusowymi loftami, obrotem ziemią. Każdy klient jest równie ważny, a każda nawet bardzo egzotyczna transakcja to realne zyski dla pośrednika. Jednak wielu brokerom nie wystarcza odpowiedniej fachowej wiedzy, by skutecznie pośredniczyć w obrocie gruntami. Dlatego też Bank Ziemi stworzył nowy zawód – doradca obrotu ziemią.
Większa część obowiązków pośrednika dotyczy przestrzeni miejskiej. Agencja nieruchomości obsługuje klientów zainteresowanych kupnem czy sprzedażą mieszkania lub domu – tylko niektórzy pośrednicy decydują się na pomoc przy transakcjach dotyczących gruntów. Dlaczego? Otóż same regulacje prawne i specyfika rynku rodzą nieraz wiele komplikacji, które ostatecznie skutkować mogą stratą finansową po stronie klienta. Agencja nieruchomości zmuszona będzie w takiej sytuacji wykonać więcej dodatkowych czynności, które nie są konieczne w przypadku domu czy mieszkania. Jakich dokładnie?
Otóż doradca obrotu ziemią z pewnością doradzi nam dokładne sprawdzenie stanu interesujących nas gruntów. Koniecznością będą badania geologiczne, które ostatecznie zadecydować mogą o przydatności ziemi pod zabudowę mieszkalną. Doradca, inaczej niż agencja nieruchomości, pomoże nam również dobrać odpowiedni rodzaj gruntu pod naszą inwestycję. Broker nieraz nawet nie wie, jakie jeszcze ukryte w ziemi „niespodzianki” mogą utrudnić transakcję kupna działki. A jest ich wiele: ochrona archeologiczna, obecność instalacji gazowych, ukrytych pokładów – to wszystko sprawdzi doradca obrotu ziemią.
Nie znaczy to jednak, że agencja nieruchomości zrezygnuje z pośredniczenia w obrocie gruntami. Wszak to dziś doskonała inwestycja, coraz więcej klientów decyduje się na zakup ziemi, by później sprzedać ją z zyskiem. Ale to fachowiec – doradca pomoże nam tak podzielić działkę, by najwięcej na tym skorzystać. W przypadku gruntów rolnych liczyć możemy również na pomoc przy uzyskaniu odpowiednich dotacji z Unii Europejskiej. Do kompetencji nowego specjalisty należy także doradztwo w dopasowaniu projektu nieruchomości pod warunki terenu, uzyskaniu kredytu czy potrzebnych pozwoleń. Pośrednik, podobnie jak agencja nieruchomości skompletuje dla nas odpowiednie dokumenty i bezpiecznie przeprowadzi przez proces zakupu lub sprzedaży.
Co zmieni powstanie nowego zawodu „nieruchomościowego”? Z pewnością da to specjalistom atrakcyjne miejsca pracy i możliwości rozwoju. Pamiętajmy jednak, że profesja doradcy obrotu ziemią powstała z myślą o potrzebach konkretnego klienta. To właśnie oni najbardziej skorzystają na zmianie.