Czy warto dziś sprzedawać nieruchomości?

„Federacja – Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości” będąca związkiem krajowych stowarzyszeń pośredników nie ma dla branży dobrych informacji. Według jej analityków rynek nieruchomości czeka stagnacja, której koniec nadejść może dopiero wraz z rokiem 2014. W takiej sytuacji warto się zastanowić, jak bardzo osłabienie dynamiki rozwoju wpłynie na nasz biznes, którym jest agencja nieruchomości (Wrocław)?

By znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy dokładnie przyjrzeć się obecnym na rynku trendom i określić ich przyczynę. Sporym problemem dla deweloperów jest spadek popytu na nowe mieszkania, który wymusza zmianę dotychczasowej polityki. Z jednej bowiem strony inwestorzy ograniczają swoje plany inwestycyjne, koncentrując się na sprzedaży już gotowych lokali. Agencja nieruchomości Wrocław ma więc w takim przypadku dość ograniczone możliwości poszerzania swojej oferty; ogłoszenia dewelopera niejako „kostnieją” tracąc zalety okazji.

Spójrzmy na liczby, bo te wymowniej oddadzą tendencję rządzące obecnie rynkiem nieruchomości. Według dostępnych w sieci analiz ceny mieszkań w stolicy Dolnego Śląska mogą spaść o prawie trzy procent. To oczywiście sprawi, że nasza agencja nieruchomości (Wrocław) pozyska nowych, skuszonych obniżką klientów. Pamiętajmy jednak, że w tak dużych miastach cena metra kwadratowego jest wysoka, podobnie jak ilość dostępnych nowych lokali. Jednak wielu deweloperów taki stan konsumenckiej reakcji na dostępną podaż wcale nie zniechęca do podejmowania nowych inwestycji. W porównaniu do ubiegłego roku o 21 procent wzrosła ilość wydanych pozwoleń na rozpoczęcie budowy. A to znaczy, że już wkrótce nasza agencja nieruchomości (Wrocław) i dostępna w niej oferta poszerzy się o te właśnie nowo powstałe lokale. Mimo to pierwsza połowa bieżącego roku to przede wszystkim spadek ilości oddanych lokali z rynku pierwotnego – o 1,3 procent.

Spadek cen w głównych aglomeracjach Polski wzmaga konkurencję na rynku deweloperskim. Inwestorzy starają się na wiele sposobów zachęcić klienta do zakupu mieszkania. Na tych staraniach zyskuje również nasza agencja nieruchomości (Wrocław), bowiem oferta staje się coraz bardziej atrakcyjna. Inwestor gotów jest dziś obniżyć cenę mieszkania, tak by klient mógł skorzystać z rządowego programu „Rodzina na Swoim” lub dopłacić do kredytu hipotecznego. Oprócz tego wielu deweloperów koncentruje się dziś głównie na budowie lokali w standardzie popularnym, o powierzchni do 50 metrów kwadratowych.

Jak w tej trudnej sytuacji poradzić sobie może nasza agencja nieruchomości (Wrocław)? Co czeka branżę pośrednictwa? Analitycy „Federacji – Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości” zapytali samych brokerów. Według nich na obecną sytuację wpływ mają również (poza ogólnym regresem gospodarczym) złe przepisy i regulacje. A 60 procent ankietowanych spodziewa się dalszego obniżania się cen metra kwadratowego.

Dodaj komentarz